CHESMONTSPORTS.COM

League News

  • Schedule: Friday, March 1 (updated)

    February 28, 2019 at 11:15 pm
    Boys Basketball District 1 6A Playoffs 9-10 Playback (18) Downingtown East at (13) Spring-Ford, 6 pm District 1 5A Playoffs 5-6 Playback (5) West Chester Rustin at (2) Holy...
  • Schedule: Wednesday, February 27

    February 27, 2019 at 12:40 am
    Boys Basketball District 1-5A Playoffs Semifinals (10) Pottsgrove vs (6) Sun Valley at Norristown, 5:30 pm (1) West Chester East vs (4) Penncrest at Norristown, 7:30 pm 3-6 Playback...
  • Schedule: Tuesday, February 26

    February 25, 2019 at 7:52 pm
    Boys Basketball District 1-6A Playoffs Semifinals (2) Coatesville vs (3) Lower Merion at Temple University, 6 pm 9-10 Playback (18) Downingtown East at (14) Conestoga, 7 pm Girls Basketball...
  • Schedule: Saturday, February 23

    February 23, 2019 at 12:26 am
    Boys Basketball District 1 Class 5A Quarterfinals (8) Penn Wood at (1) West Chester East, 5 pm (5) West Chester Rustin at (4) Penncrest, 7 pm (6) Unionville at...
  • Schedule: Friday, February 22

    February 22, 2019 at 3:17 am
    Boys Basketball District 1 Class 6A Quarterfinals (7) Methacton at (2) Coatesville, 7 pm District 1 Class 6A 9th-10th Place Playbacks (17) Downingtown West at (9) Cheltenham, 7 pm...
  • Schedule: Thursday, February 21

    February 21, 2019 at 12:38 am
    Boys Basketball District 1 Class 5A First Round (12) Upper Moreland at (5) West Chester Rustin, 7 pm (10) Pottsgrove at (7) Great Valley, 7 pm (14) Radnor at...
  • Schedule: Wednesday, February 20 (updated)

    February 20, 2019 at 2:00 am
    All events for Wednesday, February 20 are postponed. View the District 1 boys brackets here for the latest official updates. View the District 1 girls brackets here for the...
  • Schedule: Tuesday, February 19

    February 18, 2019 at 9:17 pm
    Boys Basketball District 1 Class 6A Second Round (17) Downingtown West at (1) Abington, 7 pm (18) Downingtown East at (2) Coatesville, 7 pm District 1 Class 5A First...
  • Schedule: Saturday, February 16

    February 16, 2019 at 1:28 am
    Girls Basketball District 1 Class 6A First Round Unionville at Methacton, 3:30 pm Wrestling Downingtown West Duals Quarterfinals Garnet Valley vs Coatesville, 10 am Chichester at Downingtown West, 10...
  • Schedule: Friday, February 15

    February 15, 2019 at 2:21 am
    Boys Basketball District 1 Class 6A First Round (17) Downingtown West at (16) Upper Dublin, 7 pm (18) Downingtown East at (15) Garnet Valley, 7 pm Girls Basketball District...
Show Buttons
Hide Buttons