CHESMONTSPORTS.COM


Boys swimming: 2019 PIAA Class 3A championship meet results (Day One)

Boys’ 200 Medley Relay
1. Upper St. Clair (Jack Fitzpatrick, Josh Matheny, Samuel Reese, Ryan Senchyshak) 1:30.67
2. North Allegheny (Richard Mihm, Jerry Chen, Anatole Borisov, Joel Songer) 1:30.70
3. Upper Dublin (Jake DiMartile, Matthew Jensen, Kyle Pro, Nicholas Gewartowski) 1;31.11
4. North Penn (Sean Faikish, Nick Clark, Evan Mancini, Tyler Hall) 1:31.40
5. State College (Noah Witt, Foster Heasley, Payton Nicastro, Matt Brownstead) 1:32.23
6. La Salle College High School (Tim Grossi, Kevin O’Dare, Matt Szekely, Quinn Buck) 1:32.65
7. Nazareth (Logan Holt, Blake Nesbitt, Gabe Laslo, Brendan Alvino) 1:32.79
8. Haverford (Zach Given, David Abrahams, Jackson Graham, Jon Meyer) 1:34.50

10. Downingtown East (DJ Fechtman, Ben Doyle, Vincent Ye, Jack Inman) 1:34.91

Boys’ 200 Freestyle
1. Jack Wright North Allegheny 1:35.04
2. Liam Smith La Salle 1:38.38
3. Ryley Fein North Penn 1:38.59
4. Roanoke Shirk Muhlenberg 1:39.41
5. Nick Lynam Conestoga Valley 1:40.13
6. Matt Bonnell Abington 1:40.48
7. Kyle Pro Upper Dublin 1:40.62
8. Jake Kramer Souderton 1:41.10

Boys’ 200 IM
1. Sean Faikish North Penn 1:44.88
2. Richard Mihm North Allegheny 1:44.97
3. Jack Fitzpatrick Upper St Clair 1:47.70
4. Josh Matheny Upper St. Clair 1:49.00
5. Chris Guiliano Daniel Boone 1:50.24
6. Jake DiMartile Upper Dublin 1:51.49
7. Alex Boeckx Ridley 1:51.76
8. Dominic Edwards Council Rock North 1:52.93

Boys’ 50 Freestyle
1. Matt Brownstead State College 19.55* (PIAA record)
2. Jake Evert Liberty 20.23
3. Michael Fazio Oxford 20.58
4. Logan Skiles Cumberland Valley 20.74
5. Caleb Kelly Plymouth Whitemarsh 20.84
6. Patrick Cullen Radnor 21.02
7. Hunter Bachman Northeastern 21.03
8. Isaiah Bell Carlisle 21.05

Boys’ 100 Butterfly
1. Brendan Burns Conestoga 46.79* (PIAA record)
2. Matthew Jensen Upper Dublin 48.10
3. Charlie Gingrich Manheim Township 48.50
3. Kimani Gregory Penn Hills 48.50
5. Branko Kosanovich North Allegheny 48.71
6. TJ Yaglenski Souderton 49.82
7. Owen Blazer Seneca Valley 50.21
8. Nick Fiddler 50.37

Boys’ 200 Freestyle Relay
1. North Allegheny (Branko Kosanovich, Joel Songer, Joshua Galecki, Jack Wright) 1:22.48
2. North Penn (Ryley Fein, Nick Clark, Evan Mancini, Tyler Hall) 1:23.47
3. La Salle College High School (DJ Comerford, Matt Lewis, Quinn Buck, Liam Smith) 1:24.47
4. Radnor (Patrick Cullen, Nick Mlodzienski, Wil Cosgrove, Andrew Davis) 1:24.89
5. Wilson (Caleb Eberly, David Meinhold, Brody Heckman, Malachi Eberly) 1:24.91
6. Penn Hills (Kimani Gregory, Glenn Hanna, Michael Lintelman, Tommy Natalia) 1:25.90
7. Cumberland Valley (Wade Turlington, Tyler DiStenfeld, Kyle Farrow, Logan Skiles) 1:26.50
8. Manheim Township (Charlie Gingrich, Connor Paladino, Conor Brenton, Jackson Prevost) 1:26.62

Show Buttons
Hide Buttons