CHESMONTSPORTS.COM


Shanahan’s Zink headlines Ches-Mont effort at PTFCA state championships

STATE COLLEGE – Bishop Shanahan’s Rich Zink headlined a strong effort by the Ches-Mont League with a pair of top four finishes at the PTFCA Indoor Track and Field Championships at Penn State University over the weekend.

Zink placed second in the 400 with a time of 48.54 while finishing fourth in the 200 (22.11). Notching third-place finishes among the Ches-Mont boys were Downingtown West’s Tyler Rollins (3000, 8:45.31) and Downingtown East’s Brassir Stocker (60, 6.99).

Also, West Chester Rustin’s Charles Dever took fourth in the pole vault (15-0) and Great Valley’s Brett Zatlin placed fourth in the 800 meters in 1:54.65 to qualify for the New Balance Nationals next month with the 15th best time in the nation.

Coatesville’s Jared Elters (60 hurdles) and Naheem Moore (triple jump) earned seventh-place finishes in their respective events while Eric Kirk finished eighth in the 200 meters (22.43).

The Coatesville 4×200 relay team of Kirk, Roland Miles, Malaki Harris and Artie Burgess captured the bronze medal with a time of 1:31.55.

In the girls portion of the meet, top finishers included Coatesville’s Sammie Miller (8th, 800, 2:16.86) and Arianna Eberly (8th, 200, 25.20) and Great Valley” Amy Willig (12th, 800, 2:18.04).

The Red Raiders 4×200 relay group of Eberly, Porsha Miles, Miller and Patty Rokins placed eighth in 1:43.27.

PTFCA Championships
At State College
GIRLS (Top 8)
200
8. Arianna Eberly (Coatesville) 25.20
4×200
3. Coatesville 1:43.27
800
8. Sammie Miller (Coatesville) 2:16.86
 
BOYS (Top 8)
200
4. Rich Zink (Bishop Shanahan) 22.11
8. Eric Kirk (Coatesville) 22.43
3000
3. Tyler Rollins (Downingtown West) 8:45.31
6. Spencer Smucker (WC Henderson)  8:53.96
400
2. Rich Zink (Bishop Shanahan) 48.54
4×200
3. Coatesville 1:31.55
4×800
8. Downingtown West 8:10.30
60 hurdles
7. Jared Elters (Coatesville) 8.33
60
3. Brassir Stocker (Downingtown East) 6.99
800
4. Brett Zatlin (Great Valley) 1:54.65
Distance Medley Relay
5. Bishop Shanahan 10:27.76
Pole vault
4. Charles Dever (WC Rustin) 15-0
Triple jump
7. Naheem Moore (Coatesville) 45-11
Print Friendly, PDF & Email
Show Buttons
Hide Buttons