CHESMONTSPORTS.COM


Rustin’s Tyler Cummings earns 2 golds at Perkiomen Valley Invitational

GRATERFORD – Tyler Cummings of West Chester Rustin touched first in the 100 fly and 100 breast to headline a strong performance by the Ches-Mont League at the Perkiomen Valley Swimming Invitational Saturday.

Other Ches-Mont boys gold medal performances came from West Chester Rustin’s 200 medley relay team (1:39.54) of  Brenden Yoo, Brandon Hontz, Tyler Cummings and Daniel Gress and Coatesville’d Drew Furcon in the 100 back (53.57).

Perkiomen Valley took the team title followed by PAC-10 rivals Methacton and Spring-Ford, with Ches-Mont representatives Coatesville (4th), West Chester Rustin (6th), West Chester Henderson (7th), Downingtown East (9th) and Downingtown West (10th) earning top 10 berths.

Silver medals went to Downingtown East’s Quentin Cody (200 free), Coatesville’s RJ Hammond (100 fly) and Coatesville’s 200 free relay team.

Individually, James Kirkby of West Chester East was fourth in the 500 free and 100 fly, Bishop Shanahan’s Olivier Nguyen placed fourth in the 100 free and fifth in the 50 free, and West Chester Rustin got bronze medal efforts from Brenden Yoo (100 back) and Brandon Hontz (100 breast).

BOYS RESULTS

Team Standings: 1 Perkiomen Valley (PV) 385, 2 Methacton (M) 291, 3 Spring-Ford (SF) 221, 4 Coatesville (Cv) 212, 5 Owen J. Roberts (OJR) 180, 6 West Chester Rustin (WCR) 172, 7 West Chester Henderson (WCH) 152, 8 Boyertown (BT) 145, 9 Downingtown East (DE) 97, 10 Downingtown West (DW) 93, 11 Great Valley (GV) 91, 12 West Chester East (WCE) 86, 13 Bishop Shanahan (BS) 80, 14 Pottsgrove (PG) 72, 15 Pottstown (PT) 22, 16 Phoenixville (PX) 16, 17 Avon Grove (AG) 10

Individual Results (Top 5)

Diving

1 Greg Stimmler (M) 463.60, 2 Kevin Roy (M) 445.45, 3 Chris Gallen (WCR) 392.25, 4 Matt Dinnocenti (OJR) 386.50, 5 Vince Wierman (M) 371.85

200 medley relay

1 WC Rustin (Brenden Yoo, Brandon Hontz, Tyler Cummings, Daniel Gress) 1:39.54, 2 Coatesville 1:40.10, 3 Methacton 1:40.32, 4 Owen J. Roberts 1:42.73, 5 WC Henderson 1:43.85

200 free

1 Kyle Dix (PV) 1:43.07, 2 Quentin Cody (DE) 1:48.68, 3 Logan Thorneloe (PV) 1:50.03, 4 Michael Yannantuono (PV) 1:50.12, 5 Kevin Basch (PG) 1:51.51

200 IM

1 Ethan D’Arcangelo (SF) 1:59.60, 2 Jeremy Glasner (BT) 2:02.11, 3 Matthew Schulz (M) 2:04.29

4 Carson Huff (SF) 2:08.27, 5 Luke Waite (PV) 2:08.31

50 free

1 Channing Ryan (SF) 21.96, 2 Leon Lin (M) 22.45, 3 Colin Bauer (OJR) 22.68, 4 Gil Price (M) 22.69, 5 Olivier Nguyen (BS) 22.71

100 fly

1 Tyler Cummings (WCR) 51.95, 2 RJ Hammond (Cv) 52.87, 3 Patrick Lance (BT) 53.89, 4 James Kirkby (WCE) 54.06, 5 Matthew Schulz (M) 54.40

200 free relay

1 Perkiomen Valley (Kyle Dix, Bryce Groshardt, Michael Melissen, Logan Thorneloe) 1:28.78, 2 Coatesville 1:29.37, 3 Methacton 1:30.84, 4 Spring-Ford 1:31.13, 5 Downingtown East 1:31.45

100 free

1 Kyle Dix (PV) 46.49, 2 Channing Ryan (SF) 48.66, 3 Gil Price (M) 48.69, 4 Olivier Nguyen (BS), 5 Bryce Groshardt (PV) 50.01

500 free

1 Patrick Lance (BT) 4:55.35, 2 Kevin Basch (PG) 4:56.68, 3 Luke Waite (PV) 4:57.55, 4 James Kirkby (WCE) 4:57.66, 5 Logan Thorneloe (PV) 4:58.81

100 back

1 Drew Furcon (Cv) 53.57, 2 Ethan D’Arcangelo (SF) 54.00, 3 Brenden Yoo (WCR) 54.09, 4 Bryce Groshardt (PV) 55.72, 5 Leon Lin (M) 56.03

100 breast

1 Tyler Cummings (WCR) 1:00.78, 2 Weston Lickfield (OJR) 1:02.04, 3 Brandon Hontz (WCR) 1:02.92, 4 Austin D’Angelo (M) 1:02.99, 5 Andrew Kull (OJR) 1:03.32

400 free relay

1 Perkiomen Valley (Kyle Dix, Bryce Groshardt, Michael Melissen, Logan Thorneloe) 3:17.02, 2 Spring-Ford 3:20.97, 3 Coatesville 3:20.99, 4 Boyertown 3:21.83, 5 Perkiomen Valley 3:27.20

Show Buttons
Hide Buttons