CHESMONTSPORTS.COM


PA Girls Swimming – Top 50

GIRLS SWIMMING PA TOP 50 – 2017
Editor’s note: Results include only those reported to paswimming.com and chesmontsports.com
50 free
1. Ann Carozza, West Chester East, 23.43
2. Caroline Famous, Conestoga, 23.78
3. Maddie Cooke, Phoenixville, 23.86
15. Sydney Paglia, Avon Grove, 24.22
17 Camryn Carter, Unionville, 24.31
19. Riley Rochon, Downingtown West, 24.34
32. Caroline Maki, Downingtown East, 24.72
39. Sarah Manthorp, Downingtown West, 24.84
48. Lauren DiCamillo, Coatesville, 24.93
100 free
1. Morgan Scott, Pennridge, 50.04
2. Lauren McGrath, North Allegheny, 50.62
3. Heather MacCausland, Downingtown East, 50.86
4. Ann Carozza, WC East, 51.40
33. Sarah Manthorp, Downingtown West, 53.53
49. Serena Derderian, Avon Grove, 54.22
50. Emily Xu, WC East, 54.24
200 free
1. Morgan Scott, Pennridge,  1:48.30
2. Courtney Harnish, West York, 1:50.33
3. Lauren McGrath, North Allegheny, 1:50.52
24. Izzy Paoletti, Avon Grove, 1:55.21
33. Emily Xu, WC East, 1:56.43
34. Morgan Curl, Oxford, 1:56.45
500 free
1.  Courtney Harnish, Wyoming Valley, 4:45.74
2. Anna Kalandadze, Lower Merion, 4:50.48
3. Karlee Carminati, GA, 4:58.83
13. Izzy Paoletti, Avon Grove, 5:05.67
37. Heather MacCausland, Downingtown East, 5:14.91
100 back
1. Victoria Buerger, N. Allegheny, 55.86
2. Emma Atkinson, GA, 55.99
3. Alex Sumner, NA, 56.03
12. Taylor Ament, D-East, 58.02
19. Siobhan McCarthy, D-West, 58.79
21. Emma Brinton, Avon Grove, 58.93
23. Maura Grimes, Unionville, 59.07
100 breast
1. Emily Sykes, Methacton, 1:02.68
2. Heather MacCausland, D-East, 1:03.59
3. Maddie Cooke, Phoenixville, 1:03.88
4. Emma Schouten, NA, 1:04.61
5. Olivia Paoletti, Avon Grove, 1:04.73
100 fly
1.  Courtney Harnish, Wyoming Valley, 54.93
2. Caylene Rippon, Hershey, 55.30
3. Trinity Ward, Mt. Lebanon, 55.73
17. Sydney Paglia, Avon Grove, 57.81
38. Ann Carozza, WC East, 58.93
200 IM
1. Kaley Buchanan, Hershey, 2:03.88
2. Trinity Ward, Mt. Lebanon, 2:04.52
3. Kaelyn Dougherty, Strath Haven, 2:04.58
12. Olivia Paoletti, Avon Grove, 2:07.70
1-meter diving
1. Taylor Miller, GLHS, 519.75
2. Paige Kalik, Peter’s Twp., 501.60
3. Sara Haggerty, D-West, 476.30
13. Leah Christie, D-East, 409.70
20. Nicole Piper, WC Rustin, 393.05
31. Carolyn Duran, Great Valley, 359.45
32. Hunter Smith, Unionville, 352.90
43. Erica Goldfinger, WC Rustin, 333.25
200 free relay
1. Gov. Mifflin, 1:36.75
2. USHS, 1:37.61
3. Mt. Lebanon, 1:37.83
11. Downingtown East (Maki, Ament, McDermott, MacCausland) 1:38.95
13. Coatesville (Wolf, Bock, DiCamillo, Bria) 1:39.10
22. Downingtown West (Rochon, Grenoble, McCarthy, Manthorp) 1:40.32
27. Unionville (Carter, Miller, Kenton, McGovern) 1:41.14
200 medley relay
1. Upper Dublin, 1:44.19
2. Mt. Lebanon, 1:44.43
3. Downingtown East (Ament, MacCausland, Collier, Maki) 1:46.12
22. Unionville (Kenton, Foote, Grimes, Homitz) 1:50.12
25. WC East (Hahn, Galitski, Carozza, Xu) 1:50.98
27. Downingtown West (McCarthy, Grenoble, Rochon, Manthorp) 1:51.28
400 free relay
1. NAHS 3:30.05
2. Mt. Lebanon 3:30.59
3. Hershey 3:31.77
12. WC East (Xu, Galitski, Castura, Carozza) 3:36.95
30. Coatesville (Wolf, Bock, Bria, DiCamillo) 3:40.57
Show Buttons
Hide Buttons