CHESMONTSPORTS.COM


Jurcik, Fruhwirth medal on final day of states (complete results)

swim-wch-fruhwirth

LEWISTOWN  – Kennett junior Emils Jurcik headlined the Ches-Mont League boys effort with a fifth-place finish in the 500-yard freestyle (4:30.03) on the final day of the PIAA Class AAA Swimming Championships Sunday at Bucknell University’s Kinney Natatorium.

The only other C-M boys medalist from the day, dominated by the Ches-Mont girls and state champion Avon Grove, was Henderson senior Jared Fruhwirth, who touched seventh in the 100 breast (57.65).

2017 PIAA Swimming Championships (At Bucknell)
BOYS CLASS AAA FINALS (Top 3 with Ches-Mont finishers)
 
Final Team Scores (diving not included): 1. North Allegheny, 271; 2. La Salle College, 183; 3. State College, 156.5; 4. North Penn, 144; 5. Conestoga 135; 17. Henderson 39; 26. Kennett 21; 28. Oxford 18; 34. Downingtown East 9; 47. Unionville 2; 
Sunday
100 free
1. Mason Gonzalez, N. Allegheny, 43.62
2. Kimani Gregory, Penn Hills, 44.57
3. Jack Wright, N. Allegheny, 44.67
20. Liam Pitt, WC Henderson, 47.42
25. James Kirkby, WC East, 47.77
500 free
1. Jake Sannem, La Salle College, 4:21.63
2. Tobias Van Dyke, State College, 4:26.32
3. Eben Krigger, N. Allegheny, 4:28.19
5. Emils Jurcik, Kennett, 4:30.03
12. Jeb Darhower, Oxford, 4:36.58
15. Liam Callahan, Unionville, 4:37.74
100 back
1. Brendan Burns, Conestoga, 48.51
2. Avery Barley, Chambersburg, 49.65
3. Brian McKenrick, Conestoga, 49.73
20. Harrison Bass, Unionville, 52.29
100 breast
1. Andy Thomas, Hatboro-Horsham, 55.16
2. Jason Young, Hershey, 56.16
3. Connor Doyle, Pennsbury, 56.49
7. Jared Fruhwirth, WC Henderson, 57.65
9. Ben Doyle, Downingtown East, 58.49
400 free relay
1. Hatboro-Horsham, 3:04.70
2. La Salle College, 3:05.42
3. Upper Dublin, 3:07.20
Saturday
200-yard medley relay
1. North Allegheny 1:30.79
2. Conestoga, 1:33.36
3. Souderton, 1:33.76
9. WC Henderson (Liam Pitt, Jared Fruhwirth, Jared Bergan, Steven Fuller) 1:35.17
20. Downingtown East (Connor McIlroy, Ben Doyle, Vincent Ye, Dylan Lisnow) 1:38.05
200 free
1. Jake Sannem, La Salle College, 1:34.76
2. Andy Thomas, Hatboro-Horsham, 1:36.47
3. Eben Krigger, N. Allegheny, 1:36.85
9. Jeb Darhower, Oxford, 1:41.05
13. Michael Fazio, Oxford, 1:42.08
200 IM
1. Connor Doyle, Pennsbury, 1:48.77
2. Sean Faikish, North Penn, 1:49.84
3. Brian McKenrick, Conestoga, 1:50.76
10. Emils Jurcik, Kennett, 1:52.86
17. Liam Callahan, Unionville, 1:55.48
20. Jared Fruhwirth, WC Henderson, 1:56.07
25. Matt Tascione, Unionville, 1:56.82
50 free
1. Mason Gonzalez, N. Allegheny, 19.99
2. Cristian Musterait, Souderton, 20.44
3. Matt Brownstead, State College, 20.59
100 fly
1. Brendan Burns, Conestoga, 48.06
2. Andrew Zhang, N. Allegheny, 49.84
3. Noah Jamieson, North Penn, 49.85
12. Jared Bergan, WC Henderson, 50.86
200 free relay
1. North Allegheny 1:20.95 (state record)
2. Hatboro-Horsham, 1:23.78
3. La Salle College High, 1:24.24
15. WC Henderson (Pitt, Bergan, Fruhwirth, Fuller) 1:26.88
Show Buttons
Hide Buttons