CHESMONTSPORTS.COM


Girls swimming: District 1 championship meet results (Day One)

District 1 Swimming Championships
At La Salle University – Day One Results

CLASS AAA
Girls 200 Medley Relay
1. Upper Dublin (Meghan DiMartile, Aly Breslin, Molly Braun, Abbie Amdoro) 1:42.80* (District record)
2. Council Rock North (Abby Henderson, Jacqueline Rounsavill, Ellie Brandbergh, Julia Goroshko) 1:43.79*
3. North Penn (Kaelan Daly, Haley Muth, Claudia Thamm, Caroline Dunigan) 1:45.31
4. Conestoga (Caroline Famous, Alex Marlow, Allison Yuan, Sophia Poeta) 1:45.83
5. Unionville (Molly Carson, Jill Anderson, Camryn Carter, Olivia Miller) 1:46.32
6. Downingtown East (Lindsay Blake, Heather MacCausland, Grace Bousum, Caroline Maki) 1:46.80
7. Avon Grove (Kim Franciscus, Rabea Pfaff, Sydney Paglia, Izzy Paoletti) 1:47.21
8. Owen J Roberts (Lauren Zelinske, Lilia Crew, Abbey Malmstrom, Mikayla Niness) 1:47.31

Girls 200 Freestyle
1. Abbie Amdor UD 1:48.14
2. Elle Braun UD 1:49.67
3. Camryn Carter Unionville 1:50.35
4. Sarah Manthorp Dtown West 1:51.19
5. Anna Kalandadze Lower Merion 1:51.49
6. Izy Paoletti Avon Grove 1:51.68
7. Carly Zlotnikoff Wiss 1:51.72
8. Keeley Durkin Sun Valley 1:53.38

Girls 200 IM
1. Claudia Thamm NP 2:01.47
2. Heather MacCausland Dtown East 2:01.97
3. Aly Breslin UD 2:04.02
4. Abby Henderson CR North 2:05.14
5. Rabea Pfaff Avon Grove 2:06.54
6. Sydney McCracken Kennett 2:07.11
7. Haley Scholer CB South 2:07.47
8. Gabrielle McKee Boyertown 2:07.98

Girls 50 freestyle
1. Mikayla Niness OJR 23.37
2. Caroline Dunigan NP 23.50
3. Noelle DiClemente Garnet Valley 23.63
4. Caroline Maki Dtown East 23.88
5. Jacqueline Rounsaville CR North 23.91
6. Claire Walsh Penncrest 23.96
7. Sophia Poeta Conestoga 24.00
8. Olivia Miller Unionville 24.14

Girls 100 Butterfly
1. Claudia Thamm NP 55.13
2. Catherine Weaverling Garnet Valley 55.70
3. Mac Sullivan Great Valley 55.80
4. Molly Braun Upper Dublin 56.14
5. Ellie Brandbergh CR North 56.15
6. Casey Cullen Radnor 56.36
7. Erini Pappas Phoenixville 57.15
8. Sydney Paglia Avon Grove 57.48

Girls 200 Freestyle Relay
1. North Penn (Caroline Dunigan, Nicole Chiappa, Parker Schulz, Kaelen Daly) 1:35.26
2. CR North (Abby Henderson, Ellie Brandbergh, Julia Goroshko, Jacqueline Rounsaville) 1:35.44
3. Upper Dublin (Korinna Pesti, Elle Braun, Laura Pendleton, Meghan DiMartile) 1:35.89
4. Downingtown East (Caroline Maki, Grace Bousum, Grace Noble, Heather MacCausland) 1:36.91
5. Avon Grove (Sydney Paglia, Sophia Paglia, Rabea Pfaff, Izzy Paoletti) 1:36.95
6. Garnet Valley (Anastasia Erley, Alexa Hipp, Catherine Weaverling, Noelle DiClemente) 1:37.05
7. WC Henderson (Katie Simpson, Rylee Kelly, Meghan Gamble, Krista Marlin) 1:37.42
8. Conestoga (Julie McFadden, Louise Hay, Sophia Poeta, Caroline Famous) 1:37.48

Print Friendly, PDF & Email
Show Buttons
Hide Buttons