CHESMONTSPORTS.COM


DiCamillo, Wolf key Coatesville; Downingtown West tops Avon Grove behind Manthorp

Coatesville 107, West Chester East 74 – The Red Raiders rolled the the Ches-Mont League win behind double-winners Lauren DiCamillo and Peyton Wolf Friday. DiCamillo touched first in the 200 IM (2:17.94) and 500 free (5:24.31) while Wolf earned the gold in the 50 free (25.30) and 100 breast (1:13.49).
Other individual winners for Coatesville included Lauren Wolstenholme in the 200 free (2:06.12), Sydney Schroeder in diving (215.70), Jordan DiCamillo in the 100 fly (1:03.64), Kayla Bock in the 100 free (57.11) and Mackenzie Yosko in the 100 back (1:05.49). The Vikings were led by their victorious 400 free relay team of Samantha Topka, Olivia Usilton, Emily Hahn and Valerie Galitski.
 
Downingtown West 96, Avon Grove 88 – Sarah Manthorp had two district qualifying times with wins in the 50 free (24.75) and 100 free (54.56) to lift the Whippets to the Ches-Mont triumph. For the Red Devils, Izzy Paoletti (200 free, 500 free), Rabea Pfaff (200 IM, 100 breast) and Sydney Paglia (100 fly, 100 back) took two individual events apiece and earned district qualifying times in all but Paoletti’s 200 free.
200 medley relay – Avon Grove (Waldron, Pfaff, Paglia, I Paoletti) 1:50.36
200 free – Izzy Paoletti (AG) 2:00.63
200 IM – Rabea Pfaff (AG) 2:11.52
50 free – Sarah Manthorp (DW) 24.75
Diving – Sara Haggerty (DW) 260.80
100 fly – Sydney Paglia (AG) 58.05
100 free – Sarah Manthorp (DW) 54.56
500 free – Izzy Paoletti (AG) 5:14.98
200 free relay – D-West (Manthorp, Howard, Houseknecht, Littler) 1:43.51
100 back – Sydney Paglia (AG) 58.74
100 breast – Rabea Pfaff (AG) 1:06.64
400 free relay – Avon Grove (I. Paoletti, Waldron, Paglia, Pfaff) 3:49.78
 
Downingtown East 107, Bishop Shanahan 60 – The Cougars earned the Ches-Mont victory, taking first place in the first 10 contested events behind double-winners Heather MacCausland (100, 200 free) and Grace Bousum (200 IM, 100 breast). Also for D-West, Caroline Maki captured the 50 free and swam a leg in the victorious 200 medley and 200 free relays.
200 medley relay – D-East (Blake, Noble, Lambe, Maki) 1:58.94
200 free – MacCausland (DE) 2:05.53
200 IM – Bousum (DE) 2:25.13
50 free – Maki (DE) 25.91
100 fly – Lambe (DE) 1:05.68
100 free – MacCausland (DE) 0:50
500 free – Grace Noble (DE) 5:48.10
200 free relay – D-East (Lambe, Bousum, Maki, MacCausland) 1:48.81
100 back – Blake (DE) 1:05.37
100 breast – Bousum (DE) 1:14.09
400 free relay – Bishop Shanahan (Eckert, Ceribelli, Marsh, Mallinchak) 4:29.75
Print Friendly, PDF & Email
Show Buttons
Hide Buttons