CHESMONTSPORTS.COM


Coatesville’s Laird sets national mark; Coatesville, Rustin, Shanahan excel at Ursinus

COLLEGEVILLE – Coatesville senior and Penn State commit Terrance Laird clocked in at 21.75 for the best recorded time nationally to capture first place in the 200 at the Ursinus College High School Invitational over the weekend.

Laird’s performance highlighted a strong effort for the Red Raiders, who also got gold medal finishes from Valiant McKee (high jump, 6-1) on the boys side and sophomore Porsha Miles (200, 25.66) in the girls portion of the 71-team meet.

Also placing second for Coatesville were Leah Moffitt (3,000), Maria Ellis (pole vault) and the girls 4×200 and 4×400 relay teams. Anthony Jackson finished third in the long jump.

Other Ches-Mont gold medalists in the boys competition included West Chester Rustin field aces Charles Dever (14-0, pole vault) and Connor Cummings (shot put, 52-01.25), Bishop Shanahan middle distance standout Logan Yoquinto (800, 2:00.62) and the Eagles 4×200 relay team that included transfers Nate and Ian Alleyne (1:33.41). WC Rustin also took first in the distance medley relay with a time of 11:05.75.

Earning seconds among the Ches-Mont boys were Nate Alleyne (400), Kennett’s Xavier Feliciano (pole vault) and Rustin’s Brandon Hontz (800) and Edem Asamoa (shot put).

 

Ursinus College High School Invitational
Top 5 finishers
GIRLS RESULTS
200
1. Porsha Miles, Coatesville, 25.66
3,000
2. Leah Moffitt, Coatesville, 11:20.34
4×200
2. Coatesville, 1:48.96
4X400
2. Coatesville, 4:07.08
800
5. Makayla Eberly, Coatesville, 2:26.95
Distance medley relay
2. Bishop Shanahan, 13:50.82
4. Kennett, 13:56.34
Pole vault
2. Maria Ellis, Coatesville, 8-06
3. Mary Tuley, Kennett, 8-06
 
BOYS RESULTS
200
1. Terrance Laird, Coatesville, 21.75
5. Eric Kirk, Coatesville, 23.43
3200
5. Jonathan McGrory, Bishop Shanahan, 9:34.31
400
2. Nate Alleyne, Bishop Shanahan, 51.66
3.  Keegan Hughes, Bishop Shanahan, 52.00
4×200
1. Bishop Shanahan, 1:33.41
4×400
4. Coatesville 3:41.34
800
1. Logan Yoquinto, Bishop Shanahan, 2:00.62
2. Brandon Hontz, West Chester Rustin, 2:00.77
Distance Medley relay
1. West Chester Rustin, 11:05.75
4. Kennett, 11:20.62
High jump
1. Valiant McKee, Coatesville, 6-01
4. Sean DeLancey, West Chester Rustin, 5-07
Long jump
3. Anthony Jackson, Coatesville, 20-05.25
Pole vault
1. Charles Dever, West Chester Rustin, 14-00
2. Xavier Feliciano, Kennett, 14-00
4. Michael Mullen, Bishop Shanahan, 12-00
5. Pierce Genereux, Kennett, 11-06
Shot put
1. Connor Cummings, West Chester Rustin, 52-01.25
2. Edem Asamoa, West Chester Rustin, 46-09
5. Alec Sheehan, Kennett, 45-03
Show Buttons
Hide Buttons