CHESMONTSPORTS.COM


Coatesville girls, boys swim past Avon Grove

Coatesville ran the table on visiting Avon Grove in Ches-Mont League National Division swimming action Thursday, the girls posting a narrow 94-91 victory and the Red Raiders boys prevailing 80-56.
Coatesville’s girls 400 free relay team of Francesca Sciarretta, Olivia Hillman, Mackenzie Yosko and Lauren Wolstenholme closed out the win by placing first in 3:56.45 and teammate Peyton Wolf posted individual wins in the 50 and 100 freestyle events as the Red Raiders girls improved to 7-3.
For the Red Devils girls, Izzy Paoletti placed first in the 200 free and 100 breaststroke while anchoring the winning 200 medley and 200 free relays. Sydney Paglia also was a four-time winner, taking the 100 butterfly and 100 backstroke and participating in both the 200 medley and 200 free relays.
Ethan Moore keyed Coatesville (4-6) in the boys portion of the meet, touching first in the 200 IM and 100 free and anchoring the victorious 200 medley and 200 free relays. Jacob Vannoy, who also swam a leg in the winning relays with brother Ethan Vannoy (100 fly winner), was the other double individual victor for the Red Raiders, taking the 100 butterfly and 100 backstroke.
GIRLS SWIMMING
Coatesville 94, Avon Grove 91
200 medley relay – Avon Grove (Franciscus, Pfaff, Paglia, I. Paoletti) 1:52.32
200 free – Izzy Paoletti (AG) 2:00.04
200 IM – Rabea Pfaff (AG)  2:10.32
50 free – Peyton Wolf (Cv) 25.28
Diving – Sydney Schroeder (Cv) 246.25
100 fly – Sydney Paglia (AG)  58.63
100 free – Peyton Wolf (Cv) 55.65
500 free – Olivia Eason (AG)  5:50.25
200 free relay – Avon Grove (Sydney Paglia, Sophia Paglia, Pfaff, I. Paoletti) 1:39.75
100 back –Sydney Paglia (AG)  1:02.55
100 breast – Izzy Paoletti (AG)   1:10.86
400 free relay – Coatesville (Sciarretta, Hillman, Yosko, Wolstenholme) 3:56.45
 
BOYS SWIMMING
Coatesville 80, Avon Grove 56
200 medley relay – Coatesville (Wolstenholme, E. Vannoy, J. Vannoy, Moore) 1:44.39
200 free – Liam Perrin (AG)  2:00.21
200 IM – Ethan Moore (Cv) 2:04.44
50 free – Aaron Tupper (AG)   23.46
100 fly – Jacob Vannoy (Cv) 57.47
100 free – Ethan Moore (Cv) 50.74
500 free –Collin Slupe (AG)  5:09.21
200 free relay – Coatesville (J. Vannoy, Sawicki, E. Vannoy, Moore) 1:34.61
100 back – Jacob Vannoy (Cv) 1:01.62
100 breast – Ethan Vannoy (Cv) 1:11.09
Show Buttons
Hide Buttons