CHESMONTSPORTS.COM


2017 PIAA Class AAA Girls Swimming Championships: complete results

2017 PIAA Class 3A Girls Swimming Championships (At Bucknell)
Team Standings (diving not included): 1. Avon Grove 228.50, 2. Upper Dublin 176.50, 3. Mt. Lebanon 140, 4. North Penn 133, 5. Conestoga 132, 6. Unionville 112, 10. Downingtown East 81.5, 13. West Chester East, 44; 22. Downingtown West 31; 26. Oxford 26; 54. WC Henderson, 1
GIRLS CLASS AAA FINALS (Top 3 with Ches-Mont finishes)
Sunday
100-yard free
1. Morgan Scott, Pennridge, 49.43
2. Olivia Livingston, Gateway, 49.53
3. Trinity Ward, Mt. Lebanon,  49.98
4. Ann Carozza, WC East, 50.53
10. Olivia Miller, Unionville, 52.08
16. Riley Rochon, Downingtown West, 52.64
500 free
1. Anna Kalandadze, Lower Merion, 4:48.29
2. Abby Hay, Peters Twp., 4:55.27
3. Hannah Schlegel, Twin Valley,k 4:55.55
6. Izzy Paoletti, Avon Grove, 4:56.83
7. Morgan Curl, Oxford, 4:59.78
12. Clare McGovern, Avon Grove, 5:01.25
16. Courtney Marlin, WC Henderson, 5:05.23
26. Sarah Manthorp, Downingtown West, 5:11.10
100 back
1. Caroline Famous, Conestoga, 53.63
2. Cameron Gring, Muhlenberg, 54.66
3. Emma Brinton, Avon Grove, 55.40
7. Sydney Paglia, Avon Grove, 56.44
11. Siobhan McCarthy, Downingtown West, 57.31
13. Maura Grimes, Unionville, 57.72
20. Taylor Ament, Downingtown East, 58.37
100 breast
*1. Heather MacCausland, Downingtown East, 1:01.49
*1. Olivia Paoletti, Avon Grove, 1:01.49
3. Emily Sykes, Methacton, 1:02.33
4. Rabea Pfaff, Avon Grove, 1:03.43
400 free relay
1. Upper Dublin 3:24.41
2. North Penn, 3:26.52
3. Conestoga, 3:26.60
5. Avon Grove (Emma Brinton, Izzy Paoletti, Rabea Pfaff, Olivia Paoletti) 3:28.14
9. Unionville (Olivia Miller, Bridget Foote, Caroline Mayk, Camryn Carter) 3:30.88
11. West Chester East (Emily Xu, Valerie Galitski, Carley Castura, Ann Carozza) 3:32.76
Saturday
200-yard medley relay
1. Avon Grove (Emma Brinton, Olivia Paoletti, Sydney Paglia, Sophie May) 1:43.61
2. Downingtown East (Taylor Ament, Heather MacCausland, Tara Collier, Caroline Maki) 1:43.86
3. Upper Dublin, 1:44.05
200 free
1. Morgan Scott, Pennridge, 1:46.77
2. Madison Kolessar, Garnet Valley, 1:49.62
3. Abbie Amdor, Upper Dublin, 1:49.64
200 IM
1. Olivia Paoletti, Avon Grove, 1:59.20
2. Heather MacCausland, Downingtown East, 2:00.73
3. Abby Hay, Peters Twp., 2:01.12
50 free
1. Olivia Livingston, Gateway, 22.73
2. Caroline Famous, Conestoga, 22.98
3. Camryn Carter, Unionville, 23.25
100 fly
1. Trinity Ward, Mt. Lebanon, 54.14
2. Ann Carozza, WC East, 54.46
3. Caylene Rippon, Hershey, 54.54
200 free relay
1. Conestoga, 1:34.38
2. Unionville (Maura Grimes, Jessica Homitz, Olivia Miller, Camryn Carter) 1:34.70
3. Gov. Mifflin, 1:34.77
Show Buttons
Hide Buttons